Як літати, якщо ти на візку? 11 порад початківцям

Як літати, якщо ти на візку? 11 порад початківцям

Готуючись до свого першого міжнародного перельоту – з Києва до Ніцци в 2009 році, – я була, м’яко кажучи, в дикому стресі. Все було нове, все незрозуміло, все страшно. Так, звичайно, я читала на форумах і сайтах про те, як все влаштовано для візочників в цьому плані, але з десятків окремих випадків цілісна картина ніяк не збиралася – як пройти контроль, коли ти вся ланка через коляски, як дістатися до гейта , як потрапити в літак, як доїхати до свого місця, як вийти з літака? …

За 6 років я побувала в аеропортах Києва, Ніцци, Гельсінкі, Мюнхена, Франкфурта, Амстердама, Копенгагена, Лондона – і вже розумію механіку. Але на самому початку моїх подорожей мені був просто необхідний гайд. Якщо він і вам потрібен – то продовжуйте читати, буде багато корисного.

1. Зв’яжіться з авіакомпанією
Ви купуєте квиток, вам купують квиток – не важливо, в будь-якому випадку повинні як мінімум (!!!) за 2 дні до польоту, а краще набагато раніше, зв’язатися з компанією і сказати, що ви на візку, а значить, вам потрібна додаткова допомога. А ще потрібно вказати, як саме ви пересуваєтеся (можете-не можете піднятися по трапу, дійти до свого місця в літаку) і якого типу у вас коляска. Позначка про те, що ви на візку, повинна з’явитися в квитку – вам пришлють його оновлену версію. Зазвичай достатньо просто написати за адресою або зателефонувати підтримки (на сайті авіакомпанії все є, потрібно вибрати відповідний розділ), назвати номер свого вже купленого квитка або код бронювання, пояснити ситуацію – і все. В особливо важких випадках вас попросять заповнити форму MEDIF (всі ось ці дані + стан здоров’я + дані про рейс), завірити її у, скажімо, терапевта, відсканувати і надіслати їм. Але останнім часом мене про таке не просять.

2. Сказано за 2 години – будьте за 2 години
Пасажири, яким потрібно супровід, повинні з’явитися біля стійки реєстрації за 2 години до вильоту літака (якщо чесно, бували випадки, коли я приїжджала трохи пізніше, але краще цього не робити). Реєструватися можна відразу ж – у вас візьмуть багаж, повісять бирку на коляску (вона теж піде в багаж, безкоштовно, але до посадки в літак можна залишатися в ній) і викличуть супроводжуючого. Іноді він приходить відразу, а іноді доводиться почекати. Але найчастіше вони бувають дуже завантажені, краще не змушувати їх чекати. Це у ваших інтересах.

3. В руках супроводжуючих
Коли ви потрапляєте в руки супроводжуючого, можна взагалі відключитися від реальності – він проведе вас через митний і паспортний контроль, допоможе вийняти і скласти назад в сумку речі ручної поклажі, взагалі всіляко оточить вас турботою.

До речі, щодо контролю: ясна річ, при проїзді через рамку ви будете дуже сильно дзвеніти, але це не страшно. До вас підійде працівник митної служби в рукавичках (до дівчаток – дівчинка, до хлопчиків – хлопчик), перевірить ноги-руки-спину-живіт, сканує спеціальною лопаткою взуття (її теж можуть попросити зняти), перевірить дзеркальцем сидіння знизу. Може ще прийти собака і вас обнюхати 🙂 Все абсолютно нестрашно і швидко.

Взагалі, все відбувається на великих швидкостях – супроводжуючий всюди провезе вас без черги (або майже без черги), доставить в зал очікування, повідомить, коли він або його колеги прийдуть вас забрати на посадку (зазвичай завчасно посадки в квитку) і навіть скаже, як вбити час (дістатися до магазинчиків і туалетів, якщо вони не в очевидній близькості). Взагалі супроводжують – милі люди (за весь час мені попався лише один дуже дивний хлопець, який робив якісь трошки дурні коментарі), які навіть на каву можуть запросити, був у мене один такий випадок.

4. Проведи час до відльоту з користю
Бути в аеропорту і не покататися – просто гріх. Там ідеальна поверхня, можна їздити мало не силою думки, принадність. І ніхто до призначеного часу вас не вистачить, можна не переживати. Ну, для підстраховки можна прибути на місце хвилин за 15-20 раніше. Якщо ви бачите магазини, всякі кафе, інсталяції – вперед, сидіти на одному місці зовсім необов’язково.

5. Як бути з туалетом?
У великих аеропортах є спеціальний зал очікування для людей з особливими потребами, і поруч з цим залом розташована спеціальна кімната. Ні, це не просто туалет для візочників – це справжня ванна кімната з душем, умивальником і, власне, туалетом. У чому принципова відмінність для людини на візку? Душ там не просто душ, а куточок з величезною регульованою по висоті полицею (як на фото), на яку можна лягти і зняти все, що потрібно зняти. Звичайні туалети для візочників просто більше, ніж зазвичай, і обладнані поручнями або висячими драбинками (у Франкфурті), що особисто в моєму випадку абсолютно марно. Ці прекрасні великі санітарні кімнати я бачила в Лондоні і Копенгагені. В Амстердамі поруч з таким звичайним туалетом є кімната матері і дитини, і там невеликий диванчик, на який так-сяк теж можна прилягти-присісти.

До речі, багато супроводжують навіть не знають, що в аеропорту є така кімната. Запитуйте і будьте наполегливі.

6. Як потрапити в літак?
Є три варіанти потрапляння на борт: (по спадаючій ступеня комфортності) по рукаву, з амбуліфтами і по трапу.
По рукаву – найзручніший. Рукав – це такий довгий коридор з заворотом і під нахилом. Ти їдеш-їдеш, базікаєш з супроводжуючим та оп! – Вже біля входу в літак. Потім тебе пересаджують на вузьку коляску, завозять в літак, довозять до місця, пересаджують і – вуаля!

Амбуліфт – нормально, але не супер. Амбуліфт – це така машина, куди ти тебе піднімають на платформі, потім ти їдеш в кабіні цієї машини (водій з тобою або внизу), потім звідти тебе вже пересаджують по першому типу. Мінус в тому, що зовсім не всі амбуліфти оснащені кондиціонерами, теплі і добре пахнуть. У деяких (наприклад, в бориспільському) прямо-таки дуже неприємно їхати. Плюс трясе і не скрізь пристібають ременями безпеки (не скрізь – це в Борисполі). Амбуліфт використовують, коли рукав зайнятий, поламався або його взагалі немає.

По трапу – адреналіновий варіант. У кращому випадку вас посадять на спеціальну вузьку коляску, яка ходить по сходах, і так доставлять в салон. В середньому – будуть піднімати ривками супроводжують в спеціальній колясці після того, як зафіксують ременями безпеки. У поганому – будуть робити все це, коли ви сидите в своєму візочку і абсолютно не прив’язані (і моліться, щоб у хлопчиків різного віку, які вас піднімають, що не защемило спину). Вітер в обличчя – бонус. Цей варіант використовується, коли немає ні амбуліфтами, ні рукава.

До речі, за правилами, садять вас завжди першими, а забирають останніми, щоб не було пробок.

7. Ну, заїхали
Вас довозять до свого місця і пересаджують все ті ж супроводжуючі (їх повинно бути двоє). І не просто переcаджують, а роблять це скрізь однаково і правильно – вам потрібно буде особливим чином скласти руки (хрест-навхрест, беруть за зап’ястя). До речі, дуже зручно. Кажуть, що колясочники за правилами безпеки повинні займати сидіння біля вікон, максимум – в середині, але ніяк не у проходу. Якщо це і так, то це правило дуже часто порушують і садять на місце, прописане в квитку (а місце ви взагалі можете вибрати вдома, за добу до польоту, онлайн). Єдине, у аварійного виходу вас точно ніколи не посадять. Я завжди вибираю ряд ближче до бізнес-класу, там якось просторіше (або мені так здається :)).

З моменту посадки на сидіння ніхто вами займатися не буде – завдання стюардеси допомогти укласти багаж, принести вам їжу, забрати їжу, перевірити застебнуті Чи є у вас ремені (застібати потрібно теж самим), відповісти на якесь питання і все. В цілому, ніякої фізичної допомоги – так за правилами. З колясочником повинен летіти друг або родич – не стверджуватиму, але теж десь бачила, що таке правило є. Звичайно, попросити про допомогу можна, людське ставлення ніхто не відміняв, але в обов’язки бортперсонала це не входить.

Оффтопік: меню. Не соромтеся замовляти незвичайні меню – як правило, вони на порядок краще, ніж стандартні. Я, наприклад, завжди прошу вегетаріанське – в цій коробочці все зазвичай набагато цікавіше, різноманітніше і смачніше 🙂 Правда, іноді компанія на вас забиває, і стюардеси кажуть, що боксу VEG вже або взагалі немає. А іноді приносять смакоту з бізнес-класу.

8. Якщо раптом потрібен туалет на борту
На ваше прохання стюардеса повинна підвезти вам вузьку коляску, куди потрібно пересісти самому або за допомогою своєї людини – бортперсонал повинен довезти вас до ванної кімнати (у бортовій колясці 4 маленьких коліщатка, чужа допомога тут необхідна) і все. Допомагати всередині ніхто, ясна річ, не стане і не повинен. Назад теж за допомогою стюардес – і знову самостійно в крісло. Коротше, краще не хотіти в туалет на борту.

А що ж з трансконтинентальними перельотами? Я не знаю 🙁 Когось рятують дорослі підгузники, кого-то катетер і спеціальна ємність, примотати до ноги, а хтось спокійно відвідує туалети для візочників на борту (на великих судах вони є і завжди більше стандартних – заїжджає коляска) і не переймається. Але де такі літаки, де такі туалети і які авіалінії можуть забезпечити таку красу – просто не знаю.

9. Ура, сіли
Сіли і чекаємо, поки всі вийдуть. Хвилин через 3-5-10 після того, як вийшов останній пасажир, до вас приходять супроводжуючі і – пересадка в вузьку коляску, до виходу, ваша коляска, рукав-амбуліфт-трап, нова земля.

Перед зльотом краще сказати стюардесі, щоб вашу коляску доставили до трапу, а не відправили з валізами в багаж. По-перше, багаж іноді втрачається (а як без коляски? Чекати добу, поки доставлять?), По-друге, тоді вас пересадять в дикий аеропортний жах, і будете ви стояти у стрічки, чекати і нервувати, що там все не видно вашої коляски. А так – її доставлять прямо до трапу, і на виході з літака можна відразу ж в неї пересісти.

Ще один момент – іноді, незважаючи на запис у квитку, про вас аеропорт забуває … і зовсім не готовий зустрічати, і тоді потрібно довго чекати, і все бігом. Краще ще раз усім нагадати, що ви до них їдете.

10. Thank you, bye-bye, have a great day!
Попрощалися ви з бортперсоналом, пілотами, сказали привіт новим супроводжуючим – і все, до побачення, літак. Після приземлення вас спускають і зазвичай садять в спеціальний автобус, всіляко пристібають і везуть до виходу. Якщо у вас пересадка, то за моїми спостереженнями, на всі ці переїзди туди-назад витрачається 1,5 години. Без жартів. Поки висадилися, поки доїхали до будівлі терміналу, поки паспортний контроль, поки перевірили ручну поклажу і вас – півтори години. Тому брати переліт з пересадкою менше, ніж в 2 години, взагалі не має сенсу. І добре ще, якщо літак не запізниться і аеропорт не такий великий. Особисто для мене, найкомфортніша пересадка – 3-4 години, щоб був час походити по магазинчиках і сходити в ту саму прекрасну ванну кімнату, якщо вона є.

Супроводжуючі продовжують супроводжувати, тому не бійтеся загубитися. Вони вас залишать, де треба, і заберуть, звідки треба. Все як на початку, тільки нова локація. Як правило, вони всі дуже поспішають, тому можуть сказати: «Тут недалеко, 28 поворотів, потім на ліфті вниз, потім буде червоний парканчик, все зрозуміло, ви самі пройдете контролі?». Ось краще на таке не погоджуватися – будете потім кружляти, чіпляти чужих супроводжуючих і лаяти себе за самовпевненість. Я через це пройшла. Краще попросити його довести вас до кінця. От чесно, заощадите нерви.

11. Коли ви вже приїхали
Багаж ви отримуєте вже в кінцевій точці – і тут вам теж повинен допомогти супроводжуючий. В його обов’язки входить вас провести через контролі (знову), зняти ваш багаж з стрічки і вивезти вас з ним на вулицю. І він знову може захотіти кудись втекти завчасно, зі мною так пару раз було – але ви не відпускайте. Якщо раптом вам потрібно таксі, попросіть довезти вас до таксі теж. А там вже чемодан укладе таксист і відвезе вас хоч куди, хоч у той самий готель.

***
Мабуть, це все 🙂 Я буду дуже-дуже рада, якщо ці поради вам допоможуть, ось мені вони б в 2009 році просто дуже сильно стали в нагоді 🙂 А якщо ви знаєте, як літати на міжконтинентальних рейсах, як перевозити електричні коляски або де ще крім Копенгагена і Лондона є такі прекрасні ванні кімнати – я буду неймовірно вдячна, якщо ви розповісте.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *